A+ A A-

Nominalizaţii concursului "Premiile Arhitext East Centric"

 east-centric-architecture-triennale-open-call-for-projects-and-essay-contest

Premiile Arhitext East Centric, al III-lea modul al Trienalei de Arhitectură East Centric organizată de Fundaţia Arhitext design, este dedicat cu precădere expunerii, dezbaterii şi premierii proiectelor valoroase de arhitectură şi urbanism realizate în ultimii 5 ani în Ţările Europei Centrale şi de Est*.

 

Acest modul se concentrează pe concursul cu acelaşi nume: Concursul de proiecte Premiile Arhitext East Centric (PAEC), care aduce laolaltă cele mai bune proiecte din domeniul arhitecturii şi urbanismului realizate în spaţiul regiunii Europei Centrale şi de Est. La concursul Premiile Arhitext East Centric de anul acesta particpă 14 proiecte la secţiunea Regenerare, 16 la secţiunea Clădiri Rezidenţiale, 24 la secţiunea Clădiri Publice, 18 la secţiunea Amenajări exterioare şi 15 la Amenajări interioare. În total sunt 87 de proiecte care participă în concurs, din 24 de ţări din Europa Centrală şi de Est.

 

Fiecare categorie de proiecte a fost deja jurizată într-o primă fază, pentru stabilirea listei nominalizaţilor, de către juriile stabilite şi de preşedintele acestora:

Preşedintele juriilor concursului PAEC: Willem Jan Neutelings - arhitect, Olanda

Secţiunea Clădiri Rezidenţiale

Ionuţ Butu – arhitect, redactor asociat Arhitext / Liviu Zăgan – arhitect, România / Ana Maria Zahariade – arhitect, teoretician de arhitectură / Vladan Djokic – arhitect, Serbia

Secţiunea Clădiri Publice

Mihai Pienescu – arhitect, redactor asociat Arhitext / Radu Roşca - arhitect, România / Augustin Ioan – arhitect, teoretician de arhitectură / Marko Sancanin – arhitect, Croaţia

Secţiunea Amenajări Interioare

Mălina Conţu – istoric de artă, redactor asociat Arhitext / Cristian Corvin - arhitect, România / Zeno Bogdănescu - arhitect, România / Maarja Kask - arhitect, Estonia

Secţiunea Amenajări Exterioare

Livia Ivanovici – arhitect, redactor asociat Arhitext / Marius Miclăuş - arhitect, România / Alexandru Sandu - urbanist, România / Stefan Rettich - arhitect, Germania

Secţiunea Regenerare

Arpad Zachi – arhitect, redactor şef Arhitext / Johannes Bertleff - arhitect, România / Vintilă Mihăilescu - antropolog, România / Kazimierz Kwasek - arhitect, Polonia

Jurizarea s-a realizat prin vot electroinic şi în urma centralizării voturilor membrilor juriului Seţiunii Amenajări Exterioare şi respectiv Secţiunii Clădiri Pubice  cu voturile preşedintelui juriilor, la aceste două secţiuni există mai mult de 5 nominalizaţi.

 

În ordine aleatorie, nominalizaţii fiecărei categorii sunt:

NOMINALIZAŢII SECŢIUNII REGENERARE

propeller z: Locuinţa Flag (AUSTRIA  2010)
Op Architekten: Hotel Andel, Lodz (POLONIA 2009)
schneider+schumacher: Extinderea Muzeului Städel (GERMANIA 2012)
MCA Atelier: Revitalizarea bastionului Crucifixului (CEHIA 2011)
Studio Autori: Casa A & Casa B (SERBIA 2012)

NOMINALIZAŢII SECŢIUNII CLĂDIRI REZIDENŢIALE

Creative Union Reserve: Casa unui iahtman (RUSIA 2011)
Maxim Calujac: Locuinţă în Kogălniceanu (REPUBLICA MOLDOVA 2009)
Labor13: Obiect conceptual în Vernerice (CEHIA 2011)
Dva arhitekta: Locuinţă rurală (BOSNIA ŞI HERŢEGOVINA 2011)
Aedes Studio: Clădirea de apartamente «Ivan Vazov» (BULGARIA 2012)

NOMINALIZAŢII SECŢIUNII AMENAJĂRI EXTERIOARE

multiPlan arhitekti: Centru de canotaj cu platformă (SLOVENIA 2010)
Atelier Arhitekti: Podul Măcelarilor (SLOVENIA 2010)
Atelje Vozlič: Remodelarea Cheiului Breg (SLOVENIA 2011)
Marp: Amenajarea ruinelor Palatului Szatmáry (UNGARIA 2011)
University of Applied Sciences Trier and one fine day: office for architectural design: Treehuger (GERMANIA 2011)
Vallo Sadovský Architects: Piaţa Verde (SLOVACIA 2011)

NOMINALIZAŢII SECŢIUNII AMENAJĂRI INTERIOARE

Peter Kostelov: Apartament în Moscova (RUSIA 2011)
A1 Architects: Un loft rotunjit  (CEHIA 2011)
Vanja Ilic: Atelierul deschis Donassy (CROAŢIA 2012)
Funkt Architects: Plus Tova (BULGARIA 2011)
Megabudka: DK (RUSIA 2013)

 

NOMINALIZAŢII SECŢIUNII CLĂDIRI PUBLICE

Christian Kronaus + Erhard An-He Kinzelbach: Palat de justiţie şi piaţă publică, Sankt Poelten (AUSTRIA 2011)
Delugan Meissl Associated Architects: Muzeul Porsche, Stuttgart (GERMANIA 2008)
Werner Tscholl Architects: Muzeul Pass (AUSTRIA 2011)
Za Bor Architects: Birouri Parazit (RUSIA 2011)
Radionica Arhitekture: Grădiniţa Segrt Hlapic (CROAŢIA 2008)
G.O.Y.A.: Grădiniţa V (GERMANIA 2010)
Zaigas Gailes Birojs: Muzeul memorial Žanis Lipke (LETONIA 2012)
Dratz&Dratz Architekten‘s: Clădire de birouri din hârtie reciclată (GERMANIA 2010)

Toate proiectele înscrise în această ediţie a concursului Premiile Arhitext East Centric, listate pe categorii, le puteţi găsi pe: http://www.arhitext.com/evenimente/trienala-de-arhitectura-east-centric/

 

*Albania, Austria, Bielorusia, Bosnia Herzegovina, Bulgaria, Croaţia, Republica Cehă, Cipru, Estonia, Germania, Grecia, Kosovo, Letonia, Lituania, Macedonia, Muntenegru, Republica Moldova, Polonia, România, Rusia, Serbia, Slovacia, Slovenia, Turcia, Ucraina, Ungaria

 

Organizator: Fundaţia Arhitext design

www.east-centricarch.eu/triennale/  
www.arhitext.com/evenimente/trienala-de-arhitectura-east-centric/
www.facebook.com/EastCentricArchitectureTriennale

« October 2020 »
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  
OARTRANSILVANIA

Login or Register

Pentru a accesa aceasta sectiune a siteului trebuie sa utilizati drept Username TNA-ul Dumneavoastra.
In cazul in care ati uitat parola, aceasta se poate reseta accesand linkul :
RECUPERARE PAROLA